Home » תרופות הרזייה

תרופות לדיאטה

Submitted by on נובמבר 14, 2010 – 00:14

החל משנות ה – 50 של המאה הקודמת, ביקשה הרפואה המודרנית ליצור תרופות הרזייה שיאפשרו הפחתת משקל באמצעות תרופות וכדורים שונים. אלא, ששנים לאחר שתרופות שונות מהדור הישן זכו לפופולריות רבה, התבררו אותן תרופות הרזיה או כדורי הרזייה, כמסוכנים לבריאות. כך למשל, אפדרין.
השימוש באפדרין ברפואה (כמרחיב סימפונות בעיקר) החל לפני למעלה מ – 50 שנים, אך היכרות עולם הדיאטה והספורט עימו (בשימושם של ספורטאים ואתלטים, שניצלו את תכונותיו לשיפור תוצאות ויכולות גופניות) – לא איחר להגיע.
אפדרין פועל בדומה לפעולתו של האדרנלין, כמעורר וממריץ, ומאפשר שריפת שומנים ביתר קלות. האפדרין, שנחשב בתחילה כתרופת קסם לבעלי עודף משקל, וכבעל יכולות לשיפור ביכולות גופניות, העלה לאחר שנים שאלות קשות לגבי בטיחותו, עד שבסופו של דבר השימוש בו נאסר בארה'ב לאחר שנקשר לכמה מקרי מוות.
אלא, שעל רקע התגברותה של המגיפה המודרנית, המוכרת בשם השמנת יתר, פותחו במהלך השנים האחרונות מספר תרופות הרזיה המשתייכות ל'דור חדש' של תרופות הרזיה, שאמורות לפעול באופן שונה מתרופות ההרזיה הישנות, ולהיות בטוחות יותר לשימוש.
כך היתה למשל התרופה רדוקטיל.
רדוקטיל היתה תרופת הרזיה הפועלת על רמת הנוירו-טרנסמיטורים במוח, ומיועדת להגביר את תחושת השובע, על ידי עיכוב בשליחת שדר עיצבי חוזר. רדוקטיל אושרה לשימוש בארה'ב בשנת 1997. השימוש ברדוקטיל היה תחת מרשם והיה צורך לשלבו עם תפריט דיאטה מתאים ופעילות גופנית.
כמו תרופות הרזיה או כדורי הרזיה אחרים, גם רדוקטיל אינה מומלצת בדרך כלל לשימוש על ידי מי שסובל מהשמנת יתר שאינה חריפה, והינו בעל BMI נמוך מ – 30.
עם זאת, תרופה זו ניתנה בעבר על ידי רופאים גם למי שה – BMI שלו גבוה מ – 27 בלבד, וזאת אם הוא נמצא בקבוצת סיכון נוספת (סובל ממחלת לב, כולסטרול גבוה, סכרת בדרגה 2 ועוד). בכל מקרה- רדוקטיל הינה אסורה לשימוש כיום, ולא ניתן לרכוש אותה יותר עקב החשש שהיא מגבירה את הסיכוי לתמותה עקב בעיות לב ובעיות שונות.
תרופת הרזיה נוספת, המיועדת לאלו המבקשים לשלב תרופות הרזייה יחד עם דיאטה, היא התרופה הקרויה קסניקל (אורליסטאט). מנגנון פעילות הקסניקל שונה מזה של הרדוקטיל. כיצד פועלת קסניקל (אורליסטאט) ? כדי ששומן ייספג בגוף, על הגוף לפרקו ליחידות קטנות יותר. תהליך הפירוק מתבצע באמצעות אנזימים, אשר אחד המשמעותיים שבהם הינו האנזים ליפז. הקסניקל נקשר לאנזים ליפז, וכך מונע פירוק של שומן ליחידות קטנות ומצמצם את ספיגתו בתאי הגוף. כתוצאה מכך, אחוז השומן הנספג נמוך יותר, באופן הנאמד בהקטנה של 30%. הישג זה יחד עם אימוץ תפריט דיאטה ופעילות גופנית, אמור לסייע לאלו המבקשים לרזות או להפחית משקל.
קסניקל אינה ניתנת לאנשים הסובלים מבעיות ספיגה במערכת העיכול, לבעלי בעיות בכבד או בכליות, לנשים הרות וכן לאנשים שהרופא סבור כי התרופה עלולה להזיק להם ולבעלי היסטוריה של מחלות מסוגים שונים.
לאור הצלחתה של תרופת הקסניקל, פותחה תרופה אחרת, שהשיווק שלה ללא מרשם אושר לאחרונה בארה'ב – והיא התרופה הנקראת אליי (Alli).
תרופה זו אינה שונה מהותית מתרופת ההרזיה קסניקל, אלא במינון. מינון תרופת אליי הינו 60 מ'ג, בעוד שקסניקל משווק בטבליות של 120 מ'ג. התרופה מיועדת להקטין את כמות השומן הנספג בגוף, בשיעור של כ – 25%.
השימוש בקסניקל ובאליי מיועד לבעלי BMI הגבוה מ – 30, שהינם בגירים, בריאים, וזאת תוך שילוב תפריט דיאטה ופעילות גופנית.
תרופה נוספת (שגם היא יצאה משימוש) נגד השמנה הינה תרופת הרזיה שפותחה על ידי חברת סאנופי אוונטיס, אשר שווקה באירופה ובישראל תחת השם אקומפליה (רימונאבנט או רימונבנט). בארה'ב התרופה טרם קיבלה אישור עקב חששות בדבר השפעה אפשרית של התרופה על מצב הרוח ושיעור דיכאונות של המשתמשים בה, אך שמה הצפוי עם אישורה יהיה זימולטי. תרופת ההרזיה אקומפליה אושרה לשימוש בעשרות מדינות ובהן הודו (תחת השם סלימונה או רימוסלים) שוייץ ועוד רבות אחרות. בישראל הושקה התרופה בחודש פברואר 2008 אך הוצאה מהשימוש תוך כשנתיים.
מנגנון הפעולה של אקומפליה/רימונאבאנט/זימולטי היה על ידי חסימת קולטני CB1, במערכת האנדו-קנאבינואידית, שפעילותם נקשרת ליצירת תיאבון מוגבר ולהשמנה. כך, זימולטי/אקומפליה אמורה להיקשר לקנבינואידים ובכך לצמצם את שיעור היקשרותם לאותם קולטנים, באופן שאמור לצמצם את התיאבון.
מחקרים שונים הצביעו על פוטנציאל נוסף של תרופת הרזיה זו, אקומפליה, בטיפול בבעיות נוספות כגון עודף כולסטרול בעיות כלי דם וסיכונים קרדיו-מטבוליים אחרים, המוכרים אצל בעלי עודף משקל הסובלים מהשמנה (אשר לרוב מבקשים לרזות באמצעות דיאטה או תכשירים נוספים). כן אמורה התרופה לסייע בהפחתת שומנים, ובשיפור רמות ההמוגלובין בקרב חולי סכרת. כמו כן, אחרים האמינו כי התרופה עשויה להוות בעתיד תרופה המסייעת להיגמל מעישון או לצמצום התלות בסיגריות, אך המציאות הוכיחה אחרת, והשימוש בתרופה נאסר עקב תופעות לוואי שונות.
תרופת הרזיה זו ניתנה בעבר לפי ההמלצות לבעלי BMI הגדול מ – 30 או BMI גבוה מ – 27 בשילוב עם גורמי סיכון נוספים, כגון סוכרת בדרגה 2. התרופה ניתנת באמצעות טבליות (כדורי הרזיה), במינון של 20 מ'ג, כאשר המינון המקובל הינו כדור הרזיה אחד ליום.
תכשירי הרזיה נוספים, המבקשים לסייע לאלו המעונינים לבצע דיאטה או לרזות, שהפופולריות שלהם בשנים האחרונות נמצאת בסימן עליה הינם תכשירי הרזייה או דיאטה המבוססים על קקטוס הודיה, שמקורו באפריקה. שמו של קקטוס ההודיה נקשר להגברת תחושת השובע ורבים מייחסים לו תכונות כמדכא תאבון.
כמו כן, בשנים האחרונות בוצע על ידי מגזר התרופות נסיון לייצר מקקטוס ההודיה תרופת הרזיה, אף שניסיון זה הופסק מסיבות שונות.
למרות הערפל בנוגע ליעילותו של קקטוס ההודיה ובטיחות השימוש בו, נראה, כי תכשירי דיאטה המבוססים על צמח זה זוכים לפופולריות שאינה מועטה.
על כל פנים, מוצע כי לפני רכישת תכשיר הרזיה הנקשר לשמו של צמח ההודיה, תערכו בירור, תוך היוועצות באיש מקצוע (דיאטנית או רופא), בדבר יעילותו של אותו תכשיר, בטיחותו וכיו'ב. היזהרו ממוצרים חשודים ומנסיונות לגרוף את כספיכם בתמורה למוצר שעלול לסכן את בריאותכם.

Tags: , , ,

Leave a comment

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

חדשות מקטגוריות אחרות »